Walnut River Showdown Get Ready for 2016!
Walnut River ShowdownGet Ready for 2016!

2015 Spring Show Results

A cool, rainy morning did not dampen spirits for the 2nd annual Walnut River Showdown.  Thirty four youth, from 10 counties, bringing 63 head of cattle descended on the Butler County Fairgrounds on May 2 to compete for prize money and buckles.  The judge for the Showdown was Zach McCracken, Kansas City, KS, who did a fine job of ordering the cattle and providing educational comments to the competitors.  The Showdown was sponsored by the Butler County Youth Livestock Booster Foundation. The goal of the Foundation is to provide opportunities for Butler County youth to learn about livestock and sharpen their skills so they will be even more competitive in county, regional, state and national livestock shows.   

 

There were classes for fat steers, breeding heifers and showmanship including a junior, senior and invitational class.  The top five head in both the steer and heifer divisions received cash prizes:  $400 for 1st, $300 for 2nd, $200 for 3rd, $100 for 4th and $100 for 5th.  Belt buckles were awarded to the champion and reserve champion invitational showman.  Each Butler County exhibitor received a $50 gift to be used at the Superior Show Supply trailer that was on site for the day.

 

The winners were: 
 

Heifers

  • Sarah Loomis (Morris Co) Supreme Champion
  • Sarah Loomis (Morris Co) Reserve Supreme Champion
  • Jake Nikkle (McPherson Co) 3rd                             
  • Grace Theurer (Sumner Co) 4th
  • Jaxson Mead (McPherson Co) 5th

Fat Steers

  • Jake Nikkle (McPherson Co) Grand Champion
  • Blair Vohs (Miami Co) Reserve Grand Champion
  • Jaxson Mead (McPherson Co) 3rd
  • Thade Combs (Reno) 4th
  • Shelby Henley (Butler) 5th

 

The Butler County winners were: 

 

Heifers

  • Colton Gauthier 1st
  • Shelby Henley   2nd
  • Corbin Gauthier 3rd
  • Anaya McCune   4th
  • Katie Coble        5th

Fat Steers

  • Shelby Henley 1st
  • Brylee Goad  2nd
  • Bailee Goad  3rd
  • Katie Coble  4th
  • Delaney Parr 5th

 

The showmanship winners were:

 

Senior:

  1. Anaya McCune
  2. Beth Beyrle
  3. Garret Wescott
  4. Delaney Parr
  5. Jacob Claassen

 

Junior:

  1. Ava Combs
  2. Taylor Nulik
  3. Mackenzie Moldenhauer
  4. Jase Beltz
  5. Brylee Goad

 

 

Invitational:

 

Champion--Blair Vohs

Champion Reserve--Sarah Loomis

 

All competitors are to be congratulated as they presented a fine group of cattle in a very professional manner.  It was a day of great fun and fabulous barbecue provided by the Flint Hills FFA.

 

The Butler County Youth Livestock Booster Foundation is a 501(3)c non profit organization and is very grateful to its donors for their support of the Walnut River Showdown.  For further information, you may contact bcylbf@gmail.com.

 

 

 

Print Print | Sitemap
© Walnut River Showdown